Kako naj vem, ali sem v odnosu z narcistično (strukturirano) osebo?
V splošnem se narcistične značilnosti površinsko pripisujejo osebam, ki so zagledani vase, so egocentrični in pretirano skrbijo za svojo zunanjo podobo. Pa vendar je narcistična struktura osebnosti (kot tudi narcistična osebnostna motnja) še veliko več in največkrat se izraža prav v bližnjih odnosih (partnerski, starš-otrok, …) ter v odnosih na delovnem mestu.
Ob pregledu strokovne literature lahko hitro ugotovimo, da se termin narcističen nanaša na ljudi, katerih osebnosti so organizirane tako, da ohranjajo svoje samospoštovanje z iskanjem potrditve zunaj sebe. Vsem narcističnim ljudem je skupno notranje občutje nezadostnosti (vendar se tega po navadi ne zavedajo), sramu, šibkosti in manjvrednosti, čemur se lahko pridružuje tudi groza pred vsem naštetim, ali pa ta groza nastopa samostojno.
V članku bom odgovorila na naslednja vprašanja:
Kaj je narcistična struktura osebnosti in narcistična osebnostna motnja?
Po kakšnih kriterijih se diagnosticira narcistična osebnostna motnja?
Kako se vi najverjetneje počutite v narcističnem odnosu?
Narcistična osebnostna motnja in narcistična struktura osebnosti
V Diagnostičnem in statističnem priročniku duševnih motenj (DSM-5), ki ga je izdalo Ameriško psihiatrično združenje, so opisana merila za diagnosticiranje narcistične osebnostne motnje (NOM). V nadaljevanju so navedena merila DSM-5 za NOM. Najznačilnejši so: vsiljiv vzorec grandioznosti (fantazije ali vedenja), potreba po občudovanju in pomanjkanje empatije, ki se začne v zgodnji odrasli dobi, na kar kaže vsaj pet od naslednjih znakov:
- Oseba ima grandiozen občutek lastne pomembnosti (npr. pretirava z dosežki, pričakuje, da bo priznana kot boljša, ne da bi dejansko dosegla dosežke)
- Se ukvarja s fantazijami o uspehu, moči, sijaju, lepoti ali popolni ljubezni.
- Prepričana je, da je “posebna” in da jo lahko razumejo le drugi posebni ljudje (ali institucije) ali da bi se morala družiti le z njimi.
- Zahteva pretirano občudovanje.
- Ima občutek upravičenosti, kot je nerazumno pričakovanje ugodne obravnave ali izpolnjevanja njenih pričakovanj.
- Je izkoriščevalska in izkorišča druge, da bi dosegla svoje cilje.
- Nima empatije in se ni pripravljena poistovetiti s potrebami drugih.
- Pogosto zavida drugim ali meni, da ji drugi zavidajo.
- Izkazuje arogantno, vzvišeno vedenje in ravnanje.
Te narcistične lastnosti in vedenje morajo biti trajni in razširjeni v različnih situacijah ter povzročati znatno stisko ali okvaro na socialnem, poklicnem ali drugem pomembnem področju delovanja. V tem primeru lahko govorimo o NOM, ki jo diagnosticirajo usposobljeni strokovnjaki.
Če pa pogledamo teorije strukture osebnosti, lahko govorimo o značilnostih opisanih zgoraj, ki morda na spektru ne predstavljajo znatne stiske in motnje na različnih življenjskih področjih, kljub temu pa lahko oseba s takšno strukturo osebnosti (torej narcistično) precej negativno vpliva na vas. Zavedati se je potrebno, da je pomembno, kako se počutite vi ob tej osebi, o tem v nadaljevanju.
Ste zmedeni? Se počutite, kot da izgubljate pamet?
Če ima človek narcistične lastnosti, to sicer še ne pomeni, da je popolnoma narcističen ali da gre za osebnostno motnjo. Zavedati se moramo, da danes živimo v družbi, kjer je narcizem normaliziran, celo cenjen. Poznamo tudi zdravi narcisizem, ki je potreben za zdravo samopodobo in samozavest. Vendar pa…
Najpogostejši simptomi žrtev narcistične zlorabe so visoka stopnja tesnobe, panike, obsedenosti in ruminacija. Žrtev po navadi ne more nehati razmišljati o narcisu in stvareh, ki jih je rekel ali storil. V mislih vedno znova in znova preigravajo dogodke. Narcisa ne morejo spraviti iz glave. Počutijo se obsedene. So zelo zmedeni in se ne počutijo varne. Bojijo se, da bi v javnosti naleteli na narcisoidnega človeka ali da bi ga videli v kakršni koli situaciji. Zmedeni so, kako je lahko narcis tako hitro odšel naprej brez kakršne koli čustvene navezanosti. Lahko so celo obsedeni z novim partnerjem narcisa in se sprašujejo, kaj ima on/ona, česar oni nimajo.
Žrtev narcistične zlorabe ima lahko občutek, da se ji je zmešalo ali da izgublja razum. To pa zato, ker je bilo razmerje samo po sebi noro. Verjetno je bil vpleteno gaslighting, kar je tehnika, ki jo narcisi uporabljajo, da nekoga prisilijo, da začne dvomiti o svoji resničnosti. Narcis vam lahko reče, da ni storil ali rekel nečesa, kar je očitno storil ali rekel. Lahko vam reče, da ste storili ali rekli nekaj, česar očitno niste. V enem trenutku vam lahko reče, da vas ima rad, v naslednjem pa, da vas nikoli ni imel rad. Lahko se zaplete v čustveno ali fizično afero in jo zanika, ko se z njo soočite. Projektirajo, preusmerjajo in obtožujejo, tako da imate občutek, da ste sumničavi, ljubosumni, nadzorujoči, zasledovalci itd.
Ali veste, da poleg odkritega obstaja tudi prikriti narcizem? Več o tem pa preberite tukaj.
POMEMBNO: Narcistično osebnostno motnjo (NOM) je potrebno razlikovati od narcističnih potez, ki ne pomenijo nujno motnje. NOM naj bi bila najbolj razširjena v ZDA in v Veliki Britaniji.
Glede na težave pri diagnosticiranju narcistične osebnostne motnje se poročila o razširjenosti v Združenih državah Amerike (ZDA) razlikujejo. Stopnje razširjenosti v vzorcih skupnosti so znašale od 0,5 % do 5 % prebivalstva ZDA. Vendar se v kliničnih okoljih kaže, da je NOM bolj razširjena. Razširjenost je lahko od 1 % do 15 % prebivalstva Združenih držav Amerike. NOM lahko obstaja sočasno z drugimi duševnimi motnjami, zaradi česar je diagnoza zahtevna. Med najpogostejšimi komorbidnimi stanji so motnje uživanja substanc. Pri osebah z NOM so pogoste tudi druge osebnostne motnje, kot so antisocialna osebnostna motnja, mejna osebnostna motnja, histrionska osebnostna motnja in shizotipska osebnostna motnja.